Co člověk získá stáží/životem ve Weboo?

  • Filip Bartoš

Budou Vám říkat, že si najdete kupu nových přátel i nepřátel. Že vyděláte skvělé peníze. Že získáte flexibilní pracovní dobu. Ano, tyto prázdné fráze jsou denním chlebem každého HR manažera. Já chci popsat (ne)výhody práce v digitální agentuře tak, jak se o nich nikde jinde nedočtete.

V nedávném blogu jsem psal, co obnáší práce markeťáka ve Weboo. Dnes však nechci vůbec mluvit o tom, co se u nás dělá a už vůbec ne jen o Weboo. Věřím, že následující myšlenky platí pro jakoukoliv jinou agenturu nebo jednotlivce, kteří se online marketingem živí. Začneme popořádku.

Když zapnu Facebook

...tak už dávno nesdílím každý den příspěvky Řádu strážců koruny a meče. Už nepodávám fotoreporty z víkendových alkoholových dýchánků. Už nevěším moudré citáty na úvodní fotku. Na profilovce mám skutečně sebe, nikoliv meme vtip. Protože Facebook je takový druhý životopis. Každý ho otevře. Je to malý kanál, který může vaší osobě vytvořit velkou značku.

Podobně se zachovám, když projíždím facebookové profily oblíbených akcí, značek, produktů... Ne, nezapojím se do soutěže o iPhone. Nerozdám like jakékoliv stránce, na kterou mě pozve kamarád. Cokoliv, co je na Facebooku prezentováno už pro mě vypadá jinak než dřív. Neplatí na mě žádná hra na emoce v příspěvcích. Nelajkuji fotky vítězných olympioniků. Zkrátka každý like někdo vidí. Každý komentář účty na Facebooku propojuje. Každou akcí vysíláte signály. A já nechci vysílat ty laciné.

Když vyhledávám na Googlu, Youtube, kdekoliv

...tak jsem sofistikovanější ve výběru a prokliku každého odkazu. Vybírám klíčové slova, pod kterými by měla být cílová stránka k nalezení. Pokud není, něco je špatně a asi se někdo málo snaží. Naopak, nenechám se zlákat první pozicí na PPCčkách. Nenechám se celkově strhnout první stránkou vyhledávání. Vím, jak Google roboti dokážou být neohrabaní a nebojím se proklikávat 3., klidně i 10. stránku vyhledávání. Skutečně si pročítám, co v meta popiscích stojí. Jestli to jsou skutečné obchodní argumenty nebo jen pár vygenerovaných KW.

Když už si pročítám nějaký web

...tak už pomalu ani nejsem schopný přečíst souvisle text, který na webech doopravdy stojí. Na první pohled vyhodnocuji, jak na mě web působí. Nedostanu se ani k druhé větě. Už musím zkoumat, co obsahuje menu, jestli to dává logiku, jak jsou řešeny kontakty a ve finále sjíždím na patu, abych pohejtoval nebo pochválil tvůrce dané page. Jak nacházím nějakou zásadní chybu nebo nedejbože web absolutně bez myšlenky, okamžitě odcházím.

Když chci nakoupit na e-shopu

...fajn, tady vždy vyhraje cena, protože je týden před výplatou a moje Mia nemá, chudina, co jíst :-). Kecám, e-shop je tak specifická kategorie, že už jsem se totálně odprostil od většiny nákupů na CZ e-commerce a raději počkám 2 týdny na zásilku z Číny. Bohužel se setkávám denodenně s tím, jak e-shop nemá co říct. Buď stojí na nějaké vybastlené šabloně za 1 000 Kč na rok, nebo neopak prodejce prostě neví co, proč, komu a jak své "produkty" prodává.

Velmi trefně komentoval situaci výrobce originálních kožených výrobků Lagen, pan Svatoslav Žalůdek:

 

"Stejně je pro mě důležitý velkoobchod. Já prdím na nějaké špekulanty, kteří si odemne koupí 5 peněženek, doma z obýváku je prodají s šílenou marží a mají na měsíc pokoj."

Když se s někým bavím o podnikatelích

...tak buď zadržuji dech, nebo trapně přikyvuji ve chvílích, kdy jiní lidé vedou průpovídky typu: "Však ten má takovou firmou, takové auto, takový barák a stejně jenom krade a podvádí...".

Jsem nesmírně vděčný za to, že jsem mohl v poslední roce potkat desítky férových, sympatických a zodpovědných jednatelů a majitelů firem z různých sektorů. Všichni mají společné rysy. Jsou to lídři, kteří se neustále učí něco nového a posouvají se dopředu. Nebojí se změny a přesto, že by nemuseli, ochotně a trpělivě naslouchají mým návrhům a otázkám. Vytvářejí stovky pracovních míst, vyvážejí produkty vyrobené českými dříči a budují základy něčeho, co bude mít dlouhodobý odkaz.

Pak tady naklusá estébák s koblihami pro ovečky a vymýšlí EET a ostatní ptákoviny. Snad chápete, co jsem chtěl v tomto odstavci říct.

Když někoho zajímá plat

...tak mu řeknu, že to vůbec není o penězích, které si vyděláš. Opět - necituji žádné fráze, tak to prostě cítím. Všechny nabídky práce a inzeráty jako hlavní body vypisují nástupní plat a další rádoby benefity, které dnes už dávno nedělají spokojené zaměstance a už vůbec ne spokojené lidi. Důvod, proč se těším skoro pokaždé na práci ve Weboo je přesně ten, který jsem v tomto blogu popsal.

Dnes už jsem úplně jiný návštěvník webu, úplně jiný spotřebitel a to jak online tak offline. Diametrálně odlišně nahlížím na prakticky jakoukoliv věc, která se děje v mém okolí. Analytika už je součástí mojeho běžného života.

A to je jedna z nejcennějších věcí, kterou každá digitální agentura 100% nabídne, ať už je plat jakýkoliv. A je jedno, jestli vydržíte pracovat týden či 5 roků. I poznatky z jediné schůzky vás posouvají dále!

 

 

Autor

Bc. Filip BARTOŠ

Filip je marketingový manažer s více než 5letou praxí. Je certifikovaným specialistou.
Filipovi klienti 
Filipovy reference

TOP příběh weboo články

No Internet Connection
Notification