Pár tipů, jak si zpříjemnit home office a nepřijít o efektivitu
Mnoho z nás má v těchto dnech home office a pojďme si to říct hezky narovinu. Může to být stejně tak požehnání jako prokletí. Rozptyluje nás vše od nevyžehleného prádla, rodiny až po sociální sítě nebo prostě jen pohled na pohodlnou postel. Jak si tedy práci z domova zpříjemnit a být přitom stále efektivní?
Klíčem k úspěchu je pevná vůle, jasný plán a mnoho zdravých návyků, pojďme si to víc rozvést.
-
Ranní rituály, nezbytnost každého home officáka
- Rutiny všeho druhu jsou velmi osobní záležitostí a nikdo vám nemůže říkat, jak to má přesně vypadat, proto tento odstavec berte jako inspiraci, a ne jako příkaz. Mohli bychom vám říct, vstaňte v 5 ráno a běžte si zaběhat (momentálně spíš asi na pás a pokud ho doma nemáte, na těch internetech koluje výborný návod na DIY běžecký pás - je to MUST WATCH), ale to my NEŘÍKÁME. Prostě si to ráno udělejte hezký.
- Ale abychom vám přeci jen nějakou inspiraci dali, vždycky je dobrý nápad hned po probuzení vylézt z postele (někdo možná vypadnout či spadnout, záleží, jak krušné ráno zrovna prožíváte), ustlat si postel, aby vás méně lákalo vrátit se tam, otevřít okno (aspoň na chvilku), vrhnout se na ranní hygienu, lehké protažení taky není od věci a pak hurá na snídani. Po snídani si po sobě ukliďte nádobí, ať vás to později nerozptyluje a běžte se převlíknout. Zůstat celý den v pyžamu může být opravdu lákavé, ale nedělejte to, z mnoha důvodů je to nevhodné . Nebudeme vám radit, ať se oblečete tak, jako byste šli do práce, protože si nedokážeme představit, že celý den doma strávíte v obleku nebo upnutých šatičkách, klidně mějte tepláky, ale rozhodně ne pyžamo. Jo, a ještě jedna důležitá věc, předem si stanovte, kdy vstáváte a kdy začínáte s prací a opravdu to dodržujte!
- Když už se blíží čas začátku práce, zkontrolujte seznam úkolů pro dnešní den a určete si, kterými úkoly začnete.
- (TIP: Nové rituály se snadněji dodržují, pokud je navážete na již existující rituály)
-
Vytvořte si příjemný pracovní prostor
- Ano, samozřejmě, že lze pracovat z postele, u kuchyňského stolu, u televize na gauči, někdo možná zkoušel i pracovat ve vaně (doufám, že si uvědomujete, jak je tohle nebezpečné!). Všechno jde. Jenomže, je to opravdu efektivní? Hmm. Na to si asi každý z nás odpoví po svém. Avšak věřte mi, že se vyplatí mít určité místečko, které budete mít spojené jen s prací. Netahejte si práci do postele, protože jakmile to spojíte dohromady, stane se postel územím všeho a přitom ničeho.
- Už jste si určili, kde bude váš pracovní prostor? Ano? Fajn, tak teď ho ukliďte! Zní to naprosto jasně a pro někoho možná i zbytečně, ale je to DŮLEŽITÉ. Je skvělé, že už máte určené své pracovní místo a ještě lepší, pokud je to skutečně pracovní stůl, ale jestli je zaházený všemi možnými účty, časopisy, špinavým nádobím (a bůh ví, co tam všechno ještě máte, vy čuňata! ), nebude to to pravé ořechové.
- Co se naopak vyplatí mít na stole? Diář, zápisník na poznámky, láhev/hrnek s vodou či čajem/kávou (vínko, pivčo a další alkoholy si raději nechejte až po práci, třeba za odměnu), propisku a zvýrazňovače, seznam úkolů (je důležité mít to-do list a odškrtávat hotové úkoly), pokud jste fajnšmekři, můžete mít na stole i něco živého, třeba květinu (domácí mazlíčky raději ne, rozptylovali by vás) a pokud vám chybí motivace, šup tam s nějakým motivačním citátem.
-
Minimalizujte rozptýlení
- Je jasné, že při práci z domova se nevyhnete vyrušení. Vyrušení může mít mnoho podob, to už jsme si řekli. Ale jak je co nejvíce omezit?
- Ruší vás sociální sítě? Je pár možností, jak to řešit. Buď si můžete odinstalovat tyto aplikace, nebo alespoň vypnout upozornění, případně mobil úplně vypnout, pokud si to můžete dovolit. Pokud sociální sítě potřebujete k práci, odhlaste se alespoň ze svých osobních profilů a upravte nastavení notifikací, pokud na nich nemusíte být úplně pořád, stanovte pravidelné intervaly pro jejich kontrolu.
- Pokud jsou hlavním rušičem e-maily, nekontrolujte je neustále! Určete si denní doby, kdy je budete kontrolovat a reagovat na ně, třeba 2x denně v 9:00 a ve 14:00, vícekrát tam nechoďte.
- Často nás rozptyluje rodina či přátelé, zkuste se s nimi o tom otevřeně pobavit a stanovit si pravidla, kdy a v jakých případech za vámi mohou přijít, napsat vám nebo zavolat, určitě najdete nějaký kompromis.
- No, pokud jsou hlavním narušitelem vašeho pracovního klidu vaše děti, pak je to teda už jiný level, to jo. Samozřejmě záleží, v jakém věku děti jsou, čím starší, tím lépe se samy zabaví (doufejme). Budeme se bavit o dětech ve věku od 3 let, kdy už trochu chápou, co maminka nebo tatínek říkají a co tím myslí. Vysvětlete jim, co budete dělat, kdy to budete dělat a kdy budete mít čas na ně. Rozdělte však tyto dva světy a pokud budete pracovat, zkuste se maximálně soustředit na práci, pokud budete s dětmi, buďte tady a teď jen a jen pro ně, bez e-mailů a bez počítače. Než začnete pracovat, rozdělte úkoly na ty, pro které potřebujete maximální soustředění a na ty, které tak nějak zvládnete i s dětmi za zadkem. Těm prvním se věnujte ideálně když děti JEŠTĚ spí nebo kdy naopak UŽ spí a ty ostatní možná zvládnete i během klasického denního chaosu. Jo a jídlo! Nezapomeňte jim (i sobě) nachystat jídlo předem! Protože hladové děti = protivné děti.
- Pokud vás vyrušuje binec všude kolem nebo jiné domácí práce čekající na vaši pozornost, zkuste poprosit další členy domácnosti ať vám s tím pomohou anebo si na tyto činnosti vymezte konkrétní čas během dne.
-
Dělejte si přestávky jako ve škole
- Pro někoho je možná úplně easy peasy pracovat 8 hodin v kuse bez přestávek, pro většinu je to k zbláznění. Můžete si přestávky naplánovat na konkrétní čas, buď jako budíček, který vás upozorní třeba po hodině koncentrované práce, že je čas na kafčo, sváču, protažení nebo prostě jen procházku po bytě, nebo si to můžete napsat do vašeho to-do listu jako jeden z úkolů, který si pak můžete odškrtnout. Jupí!
- Přestávky budou tak dlouhé, jak si je stanovíte, můžete je dělat krátké častěji nebo delší, ale méně často. Nebo jako ve škole několik menších a pak jednu delší na oběd. Nezapomeňte se pak ale vrátit k práci!! Možná byste si měli dát budíček i na zahájení práce po přestávce, protože přeci jen šlofík po obědě je taaak lákavý, že se z něj může snadno stát celoodpolední chrápání.
A ještě pár obecných rad:
- Po skončení vaší pracovní doby, kterou jste si předem stanovili, se podívejte na seznam úkolů, zda jste je všechny splnili, co chybí apod. Potom si napište nový seznam na další den, čímž krásně uzavřete kapitolu uplynulé pracovní doby a zároveň se připravíte na následující den.
- Práce z domova je prostě práce z domova, není to odhlučněná buňka někde na samotě u lesa (nebo jo? To máte kliku!). Nikdy nebude všechno úplně perfektní a vždy tady bude nějaké vyrušení, nenechte si tím však zkazit den, s tím musíte počítat.
- Pokud už vám to leze na mozek, odejděte od počítače. Hned! Myslím to vážně, pokud už začínáte pociťovat zrychlující se tep, stoupající tlak, je na čase dát si pauzu. Trochu to vydýchejte. Běžte třeba na chvilku k oknu, umyjte nádobí, udělejte si pár dřepů, uvařte si čaj, cokoli. Ale nenechte to dojít do fáze, kdy budete zlí na své okolí, protože toho máte prostě už dost a zírání do počítače 8 hodin v kuse vás nebaví.
- Jak už bylo zmíněno, hlavně si to udělejte hezký, takže pokud vám pomůže zapálit si voňavou svíčku nebo pustit si nějakou muziku, směle do toho!
PS: Pokud už budete z home officu otrávení, uvědomte si, jaké štěstí máte! Protože ne každý tu šanci má a někteří kvůli současné situaci přišli o práci.
...a kdybyste se náhodou nudili a chtěli se trochu rozvíjet, máme i spoustu zajímavých a užitečných článků v archivu:
- pro grafiky Trendy ve WEB designu pro rok 2020, pro PPCčkaře je tady série článků Jak se vyhnout chybám v PPC kampaních a pro SEO zase série článků Analýza indexace.
Tak se mějte krásně, dávejte na sebe pozor a nezblázněte se z toho všeho!