Jak se vyhnout chybám v PPC kampaních? | Reklamní texty

  • Míša Bačová
PPC kampaně 5. díl

Po přečtení předchozích dílů našeho seriálu už víte, jak všechno nastavit, jak vybrat ten správný typ kampaně a teď už vám k jejímu spuštění chybí jenom reklamní texty. Dnes si řekneme pár tipů, jak napsat inzerát, který uživatele přiměje k prokliku a třeba také ke konverzi.

Ve vyhledávání na Googlu a na Seznamu může být inzerát první příležitost, kdy se člověk s vaší firmou vůbec potká. Proto potřebujete text, na který prostě bude chtít kliknout. V Googlu můžete reklamu s božím textem doplnit o spoustu božích rozšíření, které dohromady zaberou tolik prostoru, že vás nikdo nepřehlédne. Na Seznamu takový luxus nemáte a z rozšíření vám bude muset stačit telefonní číslo a odkazy. O důvod víc si s inzerátem pořádně pohrát! Jak napsat texty, které se zalíbí lidem i nemilosrdným robotům, kteří na kvalitu textů dohlížejí?

Neflákejte titulky

“Pokud jste zboží nezvládli prodat už v titulku, vyhodili jste 90 % rozpočtu oknem.” To říkal už David Ogilvy. Sice je tam takový maličký rozdíl v tom, že Ogilvy byl inzerátem schopný popsat celou stránku v novinách a nám musí stačit těch pár řádků, ale princip je stejný. Schválně si zkuste vzpomenout, kdy jste naposledy přečetli celý inzerát, který na vás ve vyhledávání vyskočil a nevzdali jste to hned po titulku.
Věc, která by se vždycky měla v titulku objevit, je klíčové slovo. Cílíte na lidi, kteří hledají fialové boty s jednorožcem? Tak to si dejte pozor na to, aby hned v titulku byly fialové boty s jednorožcem. Boty bez jednorožce by vás mohly stát proklik a potenciální konverzi. Google nás v tomto zase rozmazluje a přidal nám třetí titulek a také responzivní reklamy. Je otázkou času, kdy se chytne i Sklik.

Používejte jednoduché popisky

V popiscích se také moc rozbásnit nemůžete. Oproti titulkům sice máte mnohem víc místa, ale na žádné literární výtvory prostor stejně není. Využijte to, co máte, abyste vyzdvihli ty nejdůležitější kvality daného produktu. Místo andělsky bílých halenek zkuste prodat raději bílé halenky ze stoprocentní bavlny. Samozřejmě pokud zrovna lidé nehledají ty andělsky bílé.

Psaní textů

A teď ještě jednou! Minimálně...

Jednou z největších chyb, kterou můžete v PPC udělat je to, že budete používat jenom jeden reklamní text na sestavu. V tom horším případě ten samý text na celou kampaň. Na každou sestavu chcete mít minimálně dvě variace reklamy. Budou se vám hezky střídat a vy po nějaké době uvidíte, které verzi se dařilo líp. Od toho se pak můžete odpíchnout při psaní nových textů.

Nezapomeňte rozšíření

Rozšíření vám pomůžou v obrovské míře rozšířit celý inzerát. Místo pár řádků si pro sebe budete schopni urvat velkou část výsledků vyhledávání. To se hodí hlavně na telefonu, protože když všechno uděláte, jak nejlíp můžete, všechna vaše rozšíření zaberou na malé obrazovce většinu místa. Na Googlu můžete využít hromadu způsobů, jak inzeráty rozšířit. Můžete člověka odkázat na různé podstránky, pomocí popisků můžete zdůraznit doplňující výhody proti konkurenci, můžete ukázat, kde vás lidé najdou a mnohem více. Nastavení rozšíření pro každou kampaň nebo sestavu sice nějakou tu dobu zabere, ale výsledek za to určitě stojí.

Pozor na chyby

Google i Seznam mají určitá pravidla o tom, co se může a co ne. Gramatické chyby už vás učili od mala, to se prostě nedělá. Dávejte si pozor také na věci jako zbytečně moc vykřičníků, na smajlíky a zavařit by vám mohly také registrované značky, pokud roboti nepoznají, že jste oprávněni k tomu je používat. V takovém případě byste ale mohli zažádat o opětovnou kontrolu, kdy už vám text překontroluje člověk.

Šplhněte si u robotů

Reklamy vám v naprosté většině budou kontrolovat boti. A na ty nezapůsobíte dokonalým slohem nebo básnickým talentem, ale tím, že dodržíte základní pravidla podle kterých reklamy hodnotí. Celkové skóre kvality je téma na celý díl (nebo na tři), tak se budu zabývat pouze relevancí reklamy. Vkládejte klíčová slova do titulku, URL i do popisku a snažte se o to, aby reklamní text odpovídal textu na vstupní stránce.

Přemýšlejte nad dynamickým vkládáním

Dynamické vkládání klíčových slov vám sice může kvalitu reklamy u robotů vystřelit nahoru, ale také se může stát něčím, nad čím se lidští čtenáři jen pousmějí. Holt nemáme takový luxus jako v angličtině, ve kterí v titulku můžeme Každé Slovo Začít Velkým Písmenem, takže pokud máte uprostřed inzerátu například název města, můžete se při vymýšlení toho, jak slovo nejlíp vložit, pořádně zapotit. V takovém případě vkládání raději vynechte. A to ani nemluvím o občasných kiksech ve skloňování. Čeština umí být mrcha.

Texty v obsahové síti jsou také důležité

Podobná pravidla jako u čistě textových inzerátů platí také u těch bannerových. Responzivní formáty vám dávají prostor ukazovat se těm správným lidem po obrovské části internetu. Nezapomeňte je zaujmout nejen fotkou, ale také textem, který je osloví natolik, že na banner kliknou.

Ale hlavně - testujte, zkoušejte a učte se - to je na tom na největší sranda. Někdy můžete úplnou náhodou přijít na způsob, jak ze svých kampaní vytřískat maximum. Postupně se tak dostanete na 10/10 jak u robotů, tak i u lidí.

No Internet Connection
Notification