Shopexpo: Jak nastartovat vlastní obsahový marketing?
Ve dnech 4. a 5. června se v Ostravě konala konference o e-commerce, kde se objevila řada známých tváří. Jednou z nich byl Jan Ambrož (Dobrý web), který prozradil, jak nastartovat vlastní obsahový marketing. V současné době je totiž obsah jedním ze základních pilířů každého webu. A bez kvalitního a poutavého obsahu nepřilákáte ani čtenáře, ani potenciální zákazníky.
Jak obsahový marketing dělat a ne….. to?
Šéf vám přikáže: „Do oběda tam chci mít 10 článků a hoďte je i na Facebook.“ Ale opravdu je rozhodující množství? Je lepší napsat 10 článků o ničem, nebo dva články o něčem? Za mě rozhodně druhá varianta. Kvalita je na půdě s obsahem žádoucí.
Jan Ambrož podotkl, že se kreativní pisatel dokáže obejít bezpeněz, množství dat a obsahu a high-tech nástrojů. Samozřejmě, tyto prvky usnadní práci, nicméně za vás atraktivní obsah nevymyslí. Naopak bez čeho se copywriter neobejde? Nesmí mu chybět selský rozum, nápad a kuráž ten nápad říct.
Tip č. 1: Začněte u sebe
Dostali jsme čtyři úkoly, přičemž smyslem bylo zamyslet se nad konkurencí a okolím. Prvním úkolem bylo představit si konkurenční firmu, s níž bojujeme o zákazníky, a vybrat dvě věci, které bychom se o ní chtěli dozvědět.
Jaká je jejich obsahová strategie?
Jaký mají obrat?
Kdo jim dělá obsahovou strategii?
Kdo se stará o reklamu?
Kolik investuje do propagace a jakou formu propagace využívá?
Poté jsme si měli vymezit společnost, kterou máme rádi, a vybrat dvě věci, které bychom se o ní rádi dozvěděli.
Kolik mají zákazníků?
Který produkt je nejprodávanější?
O jaké služby mají klienti nejvíc zájem
Následně jsme si vybavili zákazníky, jimž dodáváme produkty a služby. Zde jsme si měli vybrat dvě věci, které bychom se o nich rádi dozvěděli.
Proč kupuje také u konkurence a ne jen u mě?
Co by zlepšil na mých službách / produktech?
O čem by rád četl na stránkách?
Proč kupuje věci, které ani nepotřebuje?
Závěrem jsme měli přemýšlet o oboru, v němž pracujeme. Poté jsme si měli vybrat dvě věci, které bychom se o něm rádi dozvěděli.
Jak se připravuje proso? (oblast zdravá strava)
Jak probíhají výrobní procesy výrobku?
A jako téma bychom měli zvolit právě to, co nás samotných zajímá. Protože co zajímá nás, bude zajímat nejspíše i naše zákazníky a čtenáře. Vždy byste měli začít u sebe.
Tip č. 2: Poodhalte zákulisí
Nebojte se svým zákazníkům a čtenářům prozradit bližší informace o firmě. A co si pod těmito „bližšími informacemi“ Jan Ambrož představoval?
Informujte, co zrovna děláte, na čem pracujete.
Prozraďte, jak to u vás funguje.
Zprostředkujte live online rozhovory se zaměstnanci.
Zajistěte mikrorozhovory s klienty.
Uveďte, pro koho pracujete.
Prozraďte, co v budoucnost plánujete.
Prezentuje nabídky práce.
A to vše formou článku.
Tip 3.: Sdílejte know-how
Samozřejmě, neprozradíte jádro know-how, ale můžete se podělit alespoň o částečné informace, mezi něž spadají:
tipy, recenze, tutoriály;
ukázky, jak co děláte, a dílčí výstupy;
ukázky před a po;
věděli jste že….;
průzkumy a výsledky;
případové studie;
trendy, budoucnost, mýty oboru;
časté otázky a odpovědi;
na co si dát pozor při výběru.
Tip 4.: Pobavte
Nebojte se pobavit různými hlášky, hádankami, inspirujícími citáty, statistikami a čísly, nepovedenými produkty. Také můžete prezentovat požádat své potenciální i stávající zákazníky, aby se například vyfotili s vašim produktem v netradičním prostředí. Můžete vymyslet různé soutěže, při nichž lidé využijí právě váš sortiment a podobně. Fantazii se meze nekladou.
Tip č. 5: Provokujte
Kontroverzní obsah vždy vyvolá vlnu diskuzí, přičemž získáte odpůrce i příznivce. Je potřeba zvolit vhodné téma. Můžete kritizovat dění v oboru, porovnávat se s různými zeměmi, nebo najít nejskandálnější produkty týkající se vaší oblasti. Opatrně můžete naznačit, co děláte v porovnání s konkurencí jinak a podobně.
Závěr
Nejprve byste měli nahromadit informace. Poté Jan Ambrož doporučil vybrat formu – řešení, vzdělání či zábava. Následně zvolíte žánr a formu prezentace. A závěrem je nezbytné umístit obsah na vhodné médium, ať už se jedná o firemní web, e-shop, Facebook či e-mail.