Poslední šance naplánovat vánoční kampaně: Co můžete udělat pro svůj byznys i vy?

  • Petra Tabarová

Vánoce jsou nejdůležitějším obdobím roku pro maloobchodní prodejce a e-shopaře. Pro online prodejce však začíná sezóna Vánoc již v září, vrcholí v první třetině prosince. Nejvíce lidí však dle neoficiálních zdrojů začíná nakupovat dárky již v říjnu. Proto není čas ztrácet čas - pojďme si říct, co můžete udělat, abyste podpořili své zisky v nadcházejícím vánočním období.

Říjen se blíží k závěru a Vánoce již klepou na dveře, což jste mohli zaznamenat i díky výzdobě, která se začíná v obchodních domech objevovat už v září.
Pokud jste nestihli přípravu během září nebo přes letní okurkovou sezónu, která je pro takovou přípravu ideální, netrapte se, ještě máte pár dní, během kterých můžete vše zachránit.


Posila

Počet objednávek před Vánocemi roste a nemusíte stíhat je odbavovat, pokud nepřiberete posilu, která bude mít na starosti pouze balení a expedici, nebo komunikaci se zákazníky, která může být klíčová - jestliže nestihnete včas reagovat, zákazník se může rozmyslet a jít nakoupit ke konkurenci.

Ne každý si však může takovou posilu dovolit, proto pokud vy nepatříte k těm šťastlivcům, kteří mohou krátkodobě své řady rozšířit, připravte se na velký nápor alespoň psychicky. Vyhraďte si čas, kdy budete řešit nutné a neodkladné záležitosti a zbytek času věnujte odbavování a vyřizování objednávek.

Slevy

Pokud jste se v rámci vánoční kampaně rozhodli darovat zákazníkům slevu za útratu nad určitou cenovou hranici nebo jinou formou zvýhodnění, komunikujte tyto výhody dostatečně viditelně. Pošlete newsletter, dejte informaci na sociální sítě nebo jako vyskakovací okno na váš e-shop.

A příprava textu pro newsletter a jeho grafická podoba vám zabere nějaký čas, tak s tím počítejte a nenechte se rozhodit.

Tipy na dárky

Právě teď je ideální doba začít publikovat články, ve kterých upozorníte na vaše zboží jako na vhodný dárek pro babičku, dědečka či jinou osobu z rodiny nebo přátel. Lidé jsou čím dál bezradnější, protože možnosti nákupů a množství produktů je nepřeberné. Článek doplňte vhodnými obrázky a sdílejte, kde se dá.

Dejte si čas a popřemýšlejte pro jakou cílovou skupinu se váš produkt či služba hodí a proč tomu tak je. Vše sepište tak, abyste zákazníkům usnadnili rozhodování.

Emoce jsou základ úspěchu

Emoce mají velmi důležitou roli v našem životě a našem rozhodování. Věděli jste, že pokud se vás nějaká věc, událost či osoba emocionálně “dotkne” zapamatujete si ji snadněji? To je váš cíl a směr tahu na branku. Pokud si váš produkt či službu potencionální zákazník spojí s emocí, pamatuje si vás a přesvědčit ho k nákupu už je mnohem snadnější. Vánoce patří mezi kouzelné období, které je plné emocí a lidé proto více slyší na emocionální popudy.

Zkuste třeba nové popisky u produktů, které chytnou za srdíčko! Zapojte fantazii a vzpomínky, které ve vás vyvolávají emoce - nemůžete udělat chybu!

Termíny doručení pod stromeček

Přepravní společnosti bývají ve vánočním období velmi přetížené a rok od roku se tato situace zhoršuje. Nejhůře toto období zvládá tradičně Česká pošta, proto je lepší mít v záloze více možností dopravy, aby si zákazník mohl vybrat a neriskovat, že dárek nebude doručen včas.

Nezapomeňte také informovat zákazníky o posledním možném termínu pro nákup zboží, kdy garantujete, že balík bude doručen před Štědrým dnem. Vyhnete se tak zbytečným vratkám a stížnostem nespokojených zákazníků, které vám mohou pokazit pracně sbírané certifikáty spokojenosti anebo pověst spolehlivého prodejce.

Nezapomínejte na PFka

Pokud pravidelně posíláte významným obchodním partnerům, nebo zákazníkům PF blahopřání do nového roku, je vhodné si promyslet zadání pro grafika a pustit se do toho hned teď. Ano, možná si říkáte, že času je stále dost, ale zkuste si představit, že si to říká každý a každý bude zasílat podklad ke zpracování na poslední chvíli - grafici a tiskárny mají omezenou kapacitu a může se vám stát, že v listopadu už vám řeknou, že to bohužel do Vánoc nestihnou.

Pokud jste zatím PFka neposílali, možná je na čase zvážit to. Je to milé gesto, které dá najevo, že vám na daném zákazníkovi / klientovi záleží.

Nemusíte ani investovat převratnou částku na jejich zhotovení, pokud se rozhodnete popustit uzdu vaší kreativitě a vytvořit si ručně dělané přání.

Přejeme vám pevné nervy a rostoucí zisky v následujícím období vánočních žní :)

Autor

Ing. Petra TABAROVÁ

Petra je jediná certifikovaná specialistka na zbožové srovnávače ve Zlínském kraji. Dále řídí úspěšné PPC kampaně a má na starosti obsahovou strategii.

No Internet Connection
Notification