PLA reklamy – buďte krok napřed od konkurence

  • Michaela Brázdilová

PLA (Product Listing Ads) jsou reklamy s produktovými informacemi. V této marketingové oblasti je poměrně malá konkurence, neboť PLA reklamy se na poli českého internetového marketingu objevily teprve nedávno. Správné nastavení a efektivní optimalizace PLA reklam může představovat obrovskou konkurenční výhodu.

Reklamy s produktovými informacemi se v České republice objevily v březnu 2013. Implementace a optimalizace je poměrně náročná, nicméně nespornou výhodou je, že PLA reklamy nevyužívají všechny tuzemské internetové obchody. A když už je některý e-shop využívá, pak špatně a ne na maximum. 

Co je nezbytné pro zobrazování PLA reklam?

V první řadě si musíte založit účet Google Merchants. Jestliže spravujete více e-shopů, doporučujeme požádat si o účet pro více klientů. Dále je nezbytný XML feed se zbožím, který však musí splňovat veškeré podmínky Googlu. XML feed pro Google je odlišný od XML feedů pro české porovnávače zboží. 

Nastavení feedu

Do Merchant Center můžete vložit dva typy produktových feedů – TXT (tabulka Excel apod.) či XML.

První možností je přes tabulku v Google Drive. Bližší postup, jak importovat produkty prostřednictvím tabulky je pospán přímo v Centru nápovědy Google Merchant.

Další cestou, která je vhodná pro zkušenější, je přes XML (RSS 2.0 a Atom 1.0). Tento formát se exportuje přímo z internetového obchodu (feed.xml) a je dostupný na nějaké URL adrese. Dále je možné data poskytnout přes FTP a Google Cloud Storage.

Jak nahrát feed do Merchant Center?

1. Přihlaste se do Merchant Center.

2. Zvolte v levé části Zdroje → Nový zdroj dat.

3. Zvolte režim Standardní.

4. Zvolte typ zdroje a zemi, pro kterou se mají produkty zobrazovat.

5. Zadejte název zdroje.  

6. Nyní zvolíte způsob nahrávání. Nabízí se dvě možnosti – automatické (plánované načtení) a pravidelné nahrávání uživatelem.

7. Závěrem Google feed zpracuje a otestuje (trvá až 24 hodin).

Jak propojit Merchant Center s AdWords účtem?

Ještě je nezbytné propojit Merchant Center s AdWords účtem, abyste mohli vytvořit produktovou kampaň. Z AdWords účtu se bude kampaň financovat.

1. Přihlaste se do Merchant Center.

2. V levém menu zvolte NastaveníAdWords.

3. Zadejte AdWods číslo klienta. 

Kde se PLA reklamy zobrazují?

PLA reklamy se nachází vpravo od výsledků vyhledávání. Reklamy s produktovými informacemi jsou na stejné úrovni jako první tři inzeráty Google AdWords. PLA reklamy lákají nejen na obrázek, který přitahuje pozornost uživatelů, ale také na cenu. Pakliže je cena vašeho produktu nižší než cena konkurence, máte větší šanci, že uživatel nakoupí právě u vás. 

pla reklamy

Nové rozšíření PLA reklam

Google neustále hledá způsoby, jak uživatelům internetu poskytnout smysluplné a relevantní informace, díky nimž si mohou prohlížet, porovnávat a prozkoumávat. Doposud bylo možné přidávat propagační text, jímž inzerenti vyzdvihovali například speciální nabídku a dopravu zdarma. Nyní se objevují automatizovaná rozšíření reklam.

Nová rozšíření se zobrazují společně s vašimi reklamami. Využívají stávajících informací, jež jste nastavili v nastavení Merchant Center a zdroje dat, které automaticky ukazuje dopravu zdarma, slevové akce a podobně. Koncem září 2015 končí podpora propagačního textu a začnou se zobrazovat automatická rozšíření. Jedná se o slevy a promo kódy, hodnocení produktů hvězdičkami a odkaz na hodnocení zákazníků a certifikace (důvěryhodnost).

Dostupnost rozšíření se může v jednotlivých zemích lišit. 

No Internet Connection
Notification