Pinterest - pinnujte a sdílejte své sny

  • Majka Greplová

Když vznikl internet, tak fungoval hlavně jako informační a textové médium. Ovšem to lidem přestalo stačit a postupně se měnil na médium s převahou videí a obrázků. Díky tomu, že internet je dnes hlavně vizuální médium (fotky, ilustrace, plakáty, infografiky…), se i internetový obchod staví na obrázcích, videích.

A Pinterest je vlastně taková vizuální banka. „Šérování“ fotek, „pinnování“ obrázků zaujme každého, kdo miluje umění a design, kresby a karikatury, ale také módní inspiraci, designy interiérů, zajímavé fotky z cest, fotky domácích mazlíčků nebo jiných mazlíčků – krásných lesklých aut.

pinterest screen

Pinterest vznikl v roce 2010 a stal se fenoménem. Byl první sociální sítí, která měla 10 milionů uživatelů za méně než 2 roky.

Poslední statistiky z minulého roku ukazují, že na Pinterestu je více než 70 milionů uživatelů, z toho 30 % aktivních „pinnerů“, kteří pinnují aspoň 1 obrázek za měsíc.

graf2

Protože patří mezi relativně nové stránky, tak nejvíce uživatelů je z Ameriky a Kanady.  V České republice Pinterest stále na svůj úspěch čeká (bohužel zatím nemáme k dispozici statistiky, které by řekli, kolik máme aktivních uživatelů Pinterestu). Ovšem to na uživatele nemá až takový vliv, protože díky tomu, že „pinnujete“ obrázky, tak nezáleží, jestli je člověk z ČR nebo z USA.

S ohledem na obchod Pinterest nepatří mezi ukázkové sociální sítě, ovšem celá jeho filozofie je jiná než na ostatních sítích. Facebook má sice miliardu uživatelů, ale ti se zajímají především o interakci se svými přáteli. Na Pinterestu uživatelé nehovoří jen a jen o sobě, ale aktivně budují své sbírky obrázků, o které se zajímají. A protože každý obrázek berou odněkud jinud (přímo ze stránek, od ostatních uživatelů apod.), tak to představuje docela dobrou možnost, že se Váš obrázek stane virálním. A každý takový „repin“ vede zpět na Vaše stránky (takže i kdyby už nic, tak získáte zpětný odkaz).

Na Pinterestu se sdílí obrázky svetrů, kabátů, účesů, šperků, šatů, nebo také exotických míst, namalovaných obrazů či tapet, muffinů a zdravého jídla, inspirativní obrázky a staré reklamy, DIY projekty a roztomilé kočičky. Pro marketéry to ukazuje ukázkový profil jejich nákupních záměrů nebo tužeb.

A na závěr: „Pinterest není o tom, co děláte, ale více o tom, co chcete, aby se stalo.“

No Internet Connection
Notification