• Poslední článek
    Ne každá cookie lišta splňuje legislativu! Jak si to ověřit?
    27. ledna 2022

Kdy a proč zaměřit produkt na Twitter

  • Filip Bartoš

Každý prodejce si hledá svůj vlastní způsob, jakou cestou dostat zboží mezi veřejnost. Reklamy na Facebooku nabraly raketovou rychlost a proměnily celou sociální síť. Pak je zde další, stále silně frekventovaná síť – Twitter. Uživatele můžeme rozškatulkovat do několika skupin – geekové, novináři, známé osobnosti a sportovci. Tím získáváme skupinu inteligentních, ale zároveň lehce ovlivnitelných lidí. Jak to vlastně funguje?

 

V první řadě si musíme uvědomit, co je dobré na Twitter šetrně a nenápadně předkládat. Teď už víme, kdo je na Twitteru nejvíce aktivní. Co je ale zajímá, mimo jejich oboru? Velkým boomem je lifestyle. Do této kategorie spadá vše ohledně zdravé stravy, vegetariánství, kvalitních restaurací, běhání, kola, turistiky atd. Jenom tato kategorie nám vytváří širokou škálu produktů, kterou je možno nabídnout. Přesto je a zřejmě ještě chvíli bude TOP zájmem elektronika. Počítačové komponenty, software, smartphony, tablety a všechna možná příslušenství. To myslím, není třeba rozebírat více. Třetím klíčovým odvětvím, které opět může být bráno z více pohledů, je cestování. Zde už se dá počítat blogování z cest, různé tipy na zajímavá místa. Většinou je to přesun „vlastní silou“, kdy se do cesty staví počasí, takže je cílem diskuze kvalitní oblečení, zásoby jídla a v době sdílení především záložní baterie. Samozřejmě nesmíme zapomenout na výbavu, která cesty zaznamenává tj. fotoaparáty, kamery, stativy atd.

Máme tedy dva faktory – kdo tam je a co tam řeší. Jak k nim ale produkt dostat? To už je poněkud záludnější otázka. Smutnou skutečností je, že se dokonce lidé, kteří se považují za „chytřejší“, dají lehce zmást pomyslnými autoritami. Pavouk začíná od nového Twitter uživatele, který jde hledat zajímavosti a informace. Nejprve se dostane ke středně populárním lidem, kteří už se nějakým způsobem k informacím dostali. Ti se k nim ale taktéž museli nějak dostat, čili sledovali samotné vývojáře nebo majitele firem. To je špička pavouka. Z této špičky se pak zrodili lokální bossové, jako například v Česku Radek Hulán (@RadekHulan). Nejen Radek, ale i jeho ekvivalenty jsou plní kontroverze. Mají spoustu fanoušků ale zároveň spoustu odpůrců. Co je ale důležité – tito lidé zkouší produkty a fanoušci touží po jejich recenzi. Bossové produkují zásadně jednostranný názor. Reakce má dva směry. Fanoušci souhlasí a jako ovečky sdílí pozitivní reklamu dále. Odpůrci naopak vygenerují názor z jiného úhlu pohledu a rozšíří negativní reklamu. Je to tedy situace „double win“ pro obě strany trhu, které proti sobě soupeří.

Možná se Vám to zdá jako naivní, ale Twitter opravdu funguje na tomto principu. Částečně jsem však nechal poslední otázku otevřenou. Aby mohl produkt po Twitteru kolovat, musíme uživatele, ať už z vrchní či spodní části pavouka, nechat produkt otestovat resp. dát jim důvod ho testovat. K tomu nám dopomůže další osvědčené slovo – porovnávání. Výhodou sociální sítě je, že si člověk může dovolit otevřít „pusu na špacír“ a být paličatý. Pokud postavíte vedle sebe příznivce Applu a Androidu, vznikne nekonečná hádka a obrovský dosah poháněná touhou mít za každou cenu pravdu, což dále vede k analýzám z milionů úhlů pohledu. Pokud je mezi Twitter magnáty něco, s čím nejsou spokojení nebo naopak 100% fantastický produkt, máte vyhráno! Ano, je to tak, protože si můžete být jistí, že pokud se jim něco nelíbí, napíšou si emoční status. Naopak při absolutní spokojenosti zahltí Facebook, Instagram a následně i Twitter slovy chvály.

Nyní následuje Vaše šance – Váš tah. Jejich potřeby jsou nekonečné, jejich kapsy se pro příležitost vždy naplní. Lidé jsou v srdcích stále děti a budou nekonečně potřebovat hračku v ruce. U Twitter lidí to platí dvojnásob. Dostaňte produkt, který budou vyžadovat vyzkoušet do Twitteru a částečnou marketingovou práci máte jednoduše za sebou.

No Internet Connection
Notification