Co mi PPCčka daly a naopak vzaly?

  • Verča Holíková

O PPC reklamu a celkově online marketing jsem se začala zajímat už během vysoké. V té době jsem byla takový pasivní samouk. Četla jsem desítky článků, hledala si informace a moje záložky v počítači praskaly ve švech. No jo, ale co s hlavou plnou vědomostí, když si to nemám jak odzkoušet? Pak si mě našlo Weboo, nebo to bylo naopak? Těžko už říct, každopádně jsem dostala možnost přičichnout ke světu online marketingu prakticky.

Moje první praktické pokusy s PPC probíhaly pod dohledem zkušenější kolegyně, takže jsem měla parádní zpětnou vazbu a po měsíci už jsem tvořila své první kampaně. Teď zpětně můžu říct, že bych pár věcí udělala jinak, ale na PPC je skvělé, že můžete pořád zkoušet, měnit, testovat a to co vytvoříte na začátku, může za půl roku vypadat uplně jinak.

A co mi teda PPCčka daly?

  • Asi nejvíc si cením možnosti neustále se rozvíjet a učit se. Google i Seznam totiž několikrát do roka přichází s novinkami, které moje dovednosti posunou zase o level výš. Nejde usnout na vavřínech, novinky ignorovat a pracovat se základem, který jsem se naučila na začátku.
  • U každého nového klienta čelím nové výzvě. Žádný business není stejný a je důležité při tvorbě a následné správě PPCček pochopit klientovu celkovou strategii, jeho cíle, očekávání a hlavně jeho zákazníky.
  • Nakupuji jinak. Už bezmyšlenkovitě neklikám na první odkaz, který na mě "vyskočí", když hledám něco, co si chci koupit. Pročítám si inzeráty, sjedu do organického vyhledávání. Vybírám si kam kliknu a kam ne.
  • Mám kreativní práci, která mě nikdy neomrzí. Mám možnost neustále zkoušet nové věci, vymýšlet nové účinnější reklamy, hledat v již aktivních kampaních, co by klientům mohlo pomoci. Bude lepší remarketing, videoreklama na youtube nebo zkusíme zákazníky zaujmout bannery na jejich oblíbených webech?
  • Mnohdy se pobavím, když sleduji jaké vyhledávací dotazy reklamu spustily, protože by mě ani ve snu nenapadlo, že je bude někdo hledat. Naposledy nás v kanceláři pobavily pánské dvoudílné plavky. Takže jsme si hned udělali menší průzkum, jestli něco takového na českém trhu vůbec najdeme.
  • A hlavně naučila jsem se jednat s lidmi, prezentovat jim své nápady, doporučení a výsledky.

A naopak co mi PPCčka vzaly?

  • Volný čas! Stal se ze mě docela "magor" a i po práci se přistihnu, že přemýšlím, jak vylepšit stávající kampaně nebo co všechno chci v dalších dnech nového vyzkoušet. Kromě toho taky hledám (a že hledám docela dost) novinky a nové nástroje, které by se daly použít.
  • Když už něco na interneteu hledám, trvá mi to hrozně dlouho. Pročítám reklamní texty, zajímavé se ukládám, nad těmi s nesmyslnými chybami/překlepy se pousměju a beru si z nich ponaučení, že nikdo není neomylný. Všímám si, co se u reklam zobrazuje a čerpám inspiraci pro své texty.
  • Přišla jsem o ideály. Často se může stát, že i špatný produkt, se díky vysoké nastavené ceně dostane na první místo. Na druhou stranu, ani nejlépe nastavené PPCčka špatný web nebo produkt nespasí.

 

Autor

Ing. Veronika HOLÍKOVÁ

Verča je v naší agentuře specialistkou na PPC reklamu. Její vedení kampaní šetří klientům náklady a zvyšuje tržby.

TOP PPC články

No Internet Connection
Notification