Avinash Kaushik učí šéfy velkých firem, jak na marketing

  • Michaela Brázdilová

Jeden z nejoceňovanějších online marketérů v globálním měřítku a nejzářivější hvězdou loňského Marketing Festivalu je Avinash Kaushik. V současné době pracuje ve společnosti Google na pozici Digital Marketing Evangelist. Jeho úkolem je představit ředitelům těch největších společností, jak správně nastavit marketingovou strategii a jak celý marketing ve firmě vést. A právě na Marketing Festivalu se podíval na zoubek marketingu českých webů. A nebyla to pouze obecná prezentace, ba naopak se na marketing jednotlivých firem podíval podrobně. A jaký byl výsledek?

Zaměřil se zejména na portály, které získaly ocenění v soutěži WebTop100. A jak dopadly? Jeho slova zněla: „Datart by měl peníze raději vyhodit z okna než investovat do facebookové stránky. Možná by tato aktivita zaujala na Facebooku větší pozornost.“ Tento výrok svědčí o tom, že Avinash Kaushik marketingové aktivity na českých webech asi nechválil.

Kritika i chvála

V současné době je velmi důležité, aby byly webové stránky přizpůsobeny i mobilním zařízením. Ale to některé české weby nerespektují. Avinash Kaushik kritizoval například Aukro.cz se slovy: „Tady už neměly peníze na dokončení backendu.“

Naopak chvály se dočkal portál Megapixel.cz a ze zahraničních webů Daily Telegraph. Ale Kaushik se nevěnoval pouze webovým stránkám se špatným prohlížením na přenosných zařízeních. Přednášku zaměřil hlavně na pojetí české e-commerce.

See – Think – Do – Care

Podle Avinashe drtivá většina značek na internetu působí jako otravný podomní prodejce. Jejich cílem je totiž prodávat, prodávat a prodávat. V metodologii „See – Think – Do – Care“ spadá jejich taktika pod bod „Do“, což znamená, že žádají od uživatele akci, nicméně ostatní hlediska jsou zanedbány.

„See“ a „Think“ je možné srovnat s obsahovým marketingem. V těchto fázích byste měli poskytnout informace o trendech a produktech. Důležitá je poutavá forma – sexy, cool, užitečné! Jakmile zaujmete pozornost, posunete potenciálního zákazníka do fáze „Think“. V této chvíli přemýšlí, zda daný produkt či služba je pro ně užitečná. Produkt a služby vystupují ve fázích „See“ a „Think“, kdy je nezbytné zaujmout a rozhodnout.

„Dva lidé ze sta u vás uskuteční nákup. Většina firem se potom zaměří hlavně na tyto dva zákazníky, ale nemyslí na ostatní. Lidé u vás možná neutratí peníze ihned, ale mohou se k vám vrátit v budoucnu, na což je nezbytné myslet,“ což podotknul Kaushik. 

see think do care

Avinash Kaushik jako špatný příklad uvedl Mall.cz. Když zadal do vyhledávače Google slovní spojení „AV přijímače“, zobrazila se mu jako první reklama od Mall.cz. Všechny e-shopy lákaly potenciální klienty k nákupu zejména cenou. Žádná reklama nepřijímala čtenáře k tomu, aby si například přečetli článek o tom, k čemu jsou AV přijímače, jak fungují a podobně. Tím e-shopy projevují, že je nezajímají zákazníci, kteří se ještě nerozhodli. 

Chytněte příležitost za správný konec

Internet dává marketérům spoustu příležitostí. „Pokud inzerujete na billboardu, autobusových zastávkách či na jiných místech v reálném světě, oslovujete na blíže neidentifikovanou masu lidí. Kdežto na webu můžete cílit na lidi, kteří se o vás zajímají, a můžete s nimi budovat vztahy,“ zmínil Kaushik.

Nyní se podíváme na metodologii Avinashe Kaushika, který navrhl užitečnosti jednotlivých marketingových nástrojů.

Ve všech fázích má svůj význam display reklama. Stejné pravidlo platí i pro SEO a PPC, ale tyto dvě oblasti mají největší význam v cyklech „Think“ a „Do“. A ve fázi „See“ zaujímají přední postavení sociální média, jako je YouTube a Facebook. 

see think do care 2

Framework „See – Think – Do – Care“ na příkladu e-shopu prodávající vybavení pro fotografy.

Zdroj: prezentace Avinashe Kaushika

Proč Avinash Kaushik zařazuje do fáze „Care“ pouze klientelu, která u vás nakoupila alespoň dvakrát? Odpověď je jednoduchá. Jedna koupě může být náhodná, kdežto dvě a více koupí se může stát, že se jedná o vašeho pravidelného klienta. 

Tento článek je pouze jakýmsi úvodem a náhledem na marketingové strategie Avinashe Kaushika. V příštím článku se podíváme na další část jeho myšlenek.  

No Internet Connection
Notification