Kámen úrazu živnostníků? Žádný obsah na webu

  • Filip Bartoš

Spousta malých živnostníků, kteří provádějí manuální práce či jiné služby se pomalu probouzí a vstupují do velkého světa internetu. Od reklamních a marketingových agentur si nechávají vytvořit webové stránky, aby získali také nějaké ty zakázky z internetu, jak to má jejich konkurence. Problém nastává po měsíci fungování stránek. Žádná zakázka. Čím to je? Vždyť jsou stránky nové a hezké!

 

Jelikož se čím dál víc dostáváme k tvorbě a optimalizaci právě klientů, kteří nemají ucelenou představu o online marketingu, tak jsem se rozhodl napsat o důvodech, proč některé stránky nejsou funkční a nedají se správně optimalizovat. Když se živnostník či majitel malé firmy rozhodne mít webové stránky a nemá v týmu žádného člověka, který má na starosti obchodní záležitosti, musí předpokládat, že bude vynakládat čas na komunikaci s marketingovou agenturou. A to se často neděje. Proces budování efektivního online marketingu nespočívá v tom, že klient vše nechá v rukou agentury, nýbrž v aktivní spolupráci odpovědné osoby s klientem.

 

V případě nulové komunikace a zájmu ze strany klienta může vznikat prázdný, nefunkční a neefektivní web. Jako příklad jsem vyhledal malířské služby v lokalitě Zlín a použil odstrašující případ.

mal

 

 

Na první pohled tato stránka působí velmi dobře graficky, je sladěná a z pohledu uživatelského rozhraní dobře realizovaná. Jenže tím výčet pozitiv končí. Tento screen je pochopitelně z hlavní stránky, na které se však nedohledáme žádného konkrétního textu. Text, dále rozumějme obsah, je to totiž nejdůležitější stránkou z pohledu optimalizace webu a budoucího rozvoje jakéhokoliv marketingu. Takové stránky se nikdy nedostanou ani blízko první stránce googlu, natož tak prvním pozicím.

Proč? Protože stránka nedává robotům žádné signály, podle kterých by měli stránky identifikovat. Roboty zajímá především text a text strukturovaný. Co to znamená? Roboti zde nenaleznou žádné klíčové slova. Ve své podstatě zde nenaleznou žádné slova. A už vůbec se nebudou orientovat podle důležitých nadpisů H1, H2 atd. Kdybychom spravovali takovou stránku, čekala by nás spousta práce.

 

mal2

 

Nyní jsem se posunul v menu o jednu položku do sekce "O nás". Narovinu říkám, že tato podstránka je úplně k ničemu. Jak z uživatelského tak optimalizačního hlediska. Informační hodnota je u takových pár slov nulová. Zákazník se nedozví nic o tom, co živnostník či firma skutečně dělá a robot taktéž nedostane patřičné signály k tomu, aby stránky posunul na přední pozice.

 

Jak by to tedy mělo vypadat? Sekce "O nás" je nějaká zkomolenina historie firmy s tím, co firma aktuálně nabízí. Abychom dosáhli maximální informační a optimalizační hodnoty, musíme takovou sekci rozdělit a strukturovat. Jedna sekce by mohla být "Historie firmy", kde by se podrobně! popsal vývoj a zejména činnosti, nejlépe spojeny s vybranými klíčovými slovy. Druhá sekce by se mohla jmenovat např. "Malířské práce". Už sám název sekce jde v ruku v ruce s klíčovým slovem, objeví se v URL stránky a při podrobném výpisu činnosti, kde se klíčové slovo objeví mnohokrát, dostanou roboti a také možní zákazníci potřebné argumenty.

 

A to je pouze začátek dlouhé práce jménem online marketing. Kde je však zakopaný pes? Copywriter si nemůže tyto informace vycucat z prstu. Ti, kteří si nechají stránky realizovat, si myslí, že je to automatika a práce pro ně končí. Nyní však teprve nastává čas pro aktivní spolupráci, kterou jsem zmiňoval na začátku blogu. Klient má povinnost na vyžádání dodat potřebné informativní materiály a po sléze kontrolovat, revidovat a upozorňovat na možné chyby či nerelevantní obsah. Jedině takovou činností se může dosáhnout zvýšení pozic ve vyhledávačích, zvýšení návštěvnosti webu a zvýšení zisků klienta.

 

Autor

Bc. Filip BARTOŠ

Filip je marketingový manažer s více než 5letou praxí. Je certifikovaným specialistou.
Filipovi klienti 
Filipovy reference

TOP tvorba www články

 

No Internet Connection
Notification